Pocity letom aj svetom

Autor: Vladi Neuschlová | 26.7.2015 o 22:42 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  356x

Pocity náhodné, pocity kráčajúce, pocity sprevádzajúce, pocity odpúšťajúce, pocity hlboké i plytké, pocity z balkóna i veľkého sveta. Keď som včera šoférovala na ceste domov, myslou mi prebehlo toto pekné slovo.... POCITY.  

Sú tu každý deň, každú chvíľu, či si ich pripustíme alebo rozhodneme ignorovať. Týkajú sa všetkého čo robíme, vychádzajú z vnútra a sú silne ovplyvňované všetkým čo sa deje okolo. Kontrolovať možeme snáď len hĺbku akou sa necháme niečím zmiasť, či uniesť, situáciou, človekom, bláznivou myšlienkou, počasím, smutným filmom, či nádherným výhľadom  na zapadajúce slnko. 

Pocity - náhodné

Ktoré nikdy nenaplánujeme. Ako ocitnúť sa v správny večer nad štiavnickými vrchmi a pozorovať nádhernú prírodu okolo. Ostať v nemom úžase. Upokojiť myseľ od tisícky myšlienok, vypnúť mobil a sledovať hodinu tú krásu a zvláštne zvuky na spánok sa ukladajúcej prírody okolo. 

Ako vyraziť si neplánovane s priateľmi i cudzími večer do mesta. Prechádzať sa neznámymi uličkami, rozprávať o všetkom a o ničom, vyskúšať v každom bare iný nápoj, nikam sa neponáhľať, a žiť len touto nocou. Zatancovať si pesničku s jazzovým spevákom, nemať ostych, v botaskách, jeansoch, a tričku. Nepoznať cudzie miesta a zároveň vedieť, že dnešný večer tam patrím. 

 

Pocity - odpúšťajúce 

Trvá to jednu mladosť, občas i dospelosť, kým sa človek naučí odpúšťať. Alebo v máloktorom období života sme tak svätý, že sme niekoho nestihli uraziť, či ublížiť - a čakáme na odpustenie od niekoho iného. Nakoľko nik z nás nie je bytosť nadpozemská :), aj s týmito pocitmi sa len musíme naučiť žiť. Všeobecne to nemusí byť vôbec tak nerozumné, rozmýšľať trošku viac predtým ako konáme, alebo niečo vyslovíme, a mysľou si nechať prebehnúť otázku, ako svojím skutkom či slovom možeme ovplyvniť život niekoho druhého, často blízkeho, občas neznámeho. Takého správanie nás možno k tým nadpozemským bytostiam priblíži:). Je to správanie veľmi vzácne. 

Naopak, nenechať sa raniť cudzím skutkom, či slovom nevhodne použitým, môže ušetriť kopu myšlienok a boliestok. Rozmyslieť si dobre, ako budeme tráviť čas dnes, alebo túto hodinu, nad čím sa budeme zamýšľať, koho necháme hodnotiť naše činy, myšlienky, sny alebo prehry. Na koho názore skutočne záleží, a koho slová sa stratia vo vetre, kým sa dotknú nášho srdiečka. 

Pocity - plytké

Velmi jednoduché a často trvajúce menej ako minútu. Pocity ovplyvnené dnešným okamihom, ktoré už zajtra budú vyzerať úplne inak. Prší v stredu - všetko je šedé, depka, zima, nemôžem si ísť zabehať a striasť zo seba celodenný stres, celý náš svet je.....  Prší v piatok - osviežujúca letná noc, hmmm,  to víno na balkóne parádne chutí, v tej deke je príjemne, a nevadí, že dnes sa trochu vyprší, zajtra bude isto pekný den, pozvem pár priateľov, ...  

Zástancovia pevných názorov môžu utrpieť s ľuďmi rodu prelietavého priam zdravotnú ujmu. Meníme názory.Meníme nálady. Meníme postoje. Meníme kabáty. Meníme pocity. Ale len keď ide o veci jednoduché ...plytké. Lebo každý človek má na to právo. Necítiť sa sa zmenu pocitov previnilo. Cítiť sa ráno upršane, a na obed slnečno. Lebo týmto je život viac farebný a živší. Lebo si doprajeme všetko do detailov precítiť, a nebáť sa prispôsobiť. A nie sme dokonalí.

Dôležité je chrániť si vo vnútri ten nám vlastný postoj, presvedčenie, pocit zo sveta a hlavne seba samého. A nebáť sa pripustiť si .... naše POCITY!

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?