Čo vás rok 2016 môže naučiť o tom nadchádzajúcom?

Autor: Vladi Neuschlová | 19.12.2016 o 17:01 | (upravené 19.12.2016 o 22:45) Karma článku: 1,81 | Prečítané:  298x

Vedeli ste, že rôzne svetové zdroje potvrdzujú, že len 8% ľudí dokáže svoje novoročné predsavzatia aj skutočne naplniť?

Asi ste si sami všimli, že počet článkov a návodov, ako si správne naplánovať nový rok 2017 sa začal posledné týždne na internete rozmnožovať geometrickým radom. A keďže ostáva do konca roka 2016 ešte pár dní, odhadujem, že to bude ešte horšie. Akú techniku zvoliť, koľko cieľov si pre nastávajúci rok ideálne stanoviť, dávať si či nedávať novoročné predsavzatia... to všetko sa na nás valí zo všetkých strán. Sama sa v tom občas strácam. Keď si zadáte do Googlu anglický výraz Goal setting 2017 (Stanovovanie cieľov 2017) vyhodí Vám presne 5,1 milióna výsledkov. Hopla, kde začať?

Aby sme sa správne pochopili, myslím si, že mnoho z tých článkov ponúkajú rozumný návod. Tí, ktorí si pre seba nájdu počas sviatkov alebo začiatkom nového roka trochu viac času (ako len upratovať a piecť, behať po rodinných návštevách, keď chcete sedieť doma pred televízorom so zemiakovým šalátom) sa s veľkou dávkou trpezlivosti určite prelúskajú k tomu čo potrebujú. Naozaj je z čoho vyberať. Tento článok je skôr pre tých, ktorí už teraz vedia, že ak si pre seba nájdu nasledovné dni 1-2 hodiny času osamote, bude to dôvod na šampus. Ten, čo odkladáte na silvestrovskú noc. V hypermarkete ešte 31. 12. jeden dokúpite!

Ja si svoje ciele na rok 2017 budem premýšľať, písať a kresliť (keď už sa na to budem pozerať celý rok 2017, nech to nejak vyzerá :)) 27. decembra. Už to mám aj v kalendári – tak ako všetky ostatné dôležité schôdzky či povinnosti, na ktoré nechcem zabudnúť. Ale niečo omnoho dôležitejšie, na čo väčšina tých článkov na internete zabúda, som dokončila práve dnes. A to je rekapitulácia roku 2016! Pretože predtým, ako začneme premýšľať, čo všetko by sme chceli nasledovný rok zmeniť, do akých nových dobrodružstiev sa pustiť, s čím alebo kým skončíme alebo začneme,... ešte pred týmito myšlienkami je dôležité obzrieť sa späť. Aj keď ja osobne sa radšej pozerám s nádejou v pred. Ale dnes už viem, že porozumieť tomu, prečo sa niečo čo som si naplánovala minulý rok podarilo a niečo zase nie, je omnoho dôležitejšie, ako opäť skončiť s veľkým zoznamom v koženom diári a hovoriť si naivne „tento rok to už bude iné“. Áno, verím, že rok 2017 bude skvelý rok. Ale predtým ako načriete do svojho vnútra, a predtým ako rozanalyzujete všetko možné a nemožné, čo by ste mohli v práci a súkromí dosiahnuť v nastávajúcom roku – ešte raz sa skúste poobhliadnuť späť. A všetko to dajte na papier. Ak máte odvahu, porozprávajte sa o tom s niekým s Vašich najbližších. Mne toto krátke – ale veľmi dôležité - cvičenie zabralo dnes len 15 minút. Nič viac ani nečakám od svojich klientov pri koučingu, a zvyčajne kladiem iba tieto 2 otázky:

1) Čo sa Vám v roku 2016 podarilo? Na čo ste na seba hrdý alebo hrdá? Čo stojí za oslavu?

Píšte až kým vládzete. Vymenúvať svoje úspechy nie je chválenie, ale zdravý a sebavedomý spôsob ako si uvedomovať, koľko ste toho tento rok zvládli alebo na aké skvelé momenty ste pri každodenných starostiach už zabudli. Ja mám na zozname 10 odrážok a je tam všetko od založenia vlastnej firmy až po adoptovanie šteniatka z útulku.  

2) Aké 3 najdôležitejšie veci alebo plány Vám v roku 2016 nevyšli podľa predstáv? Prečo ste ich nedokázali uskutočniť?

Tu nemá zmysel vymenúvať neúspech za neúspechom. Všetci máme situácie a neúspechy, na ktoré nie sme hrdí.  A keďže naša myseľ má tendenciu skôr byť kritická ako dodávať sebavedomie (koľkí z Vás pri neskorom príchode ráno do práce si povedia „Ale som si dobre pospala...“ namiesto „Zas idem neskoro, stále všade chodím neskoro,... „) preto počet vyratúvania neúspechov ohraničujem na tri najdôležitejšie. Netýrajte sa. A dopíšte si k tomu úprimne, prečo práve tieto tri Vaše ciele nedopadli ako ste si predstavovali. Len Vy poznáte dôvody, a samých seba najlepšie. U mňa je v top trojke určite zlyhanie vypestovať si návyk pravidelne cvičiť. Môžem sa vyhovárať na mnoho dôvodov, ale len ja sama viem, že to chcelo väčšiu disciplínu, a nedovoliť vypadnúť z rytmu na viac ako 2-3 dni. Lebo začína sa mi opäť ťažko. Buďte k sebe pravdivý, ale i zhovievavý. A keď túto kritickú časť dokončíte, prečítajte si aspoň 2x ten prvý zoznam :).

A ak si toto mini cvičenie urobíte  - nezabudni svoje úspechy roka 2016 poriadne osláviť. Či už sladkým šampusom, alebo raw koláčom. To je úplne jedno. Dôležitý je moment oslavy – urobiť bodku za starým rokom 2016 a vydať sa oproti neznámemu príbehu, ktorý všetci začneme písať 1. januára 2017! O tom ako si ja plánujem pracovný i osobný rok 2017 napíšem pár riadkov v budúcom článku. Pridám ešte jeden k tým 5,1 milióna. Neviem sa dočkať.

v.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?